O nás

SHŠ Grál společnost s více než 30letou tradicí.

My a naše sídlo

Skupina historického šermu Grál (SHŠ Grál) je společnost s více než 30-tiletou tradicí. Vznikla v roce 1990 v Brně a v roce 1995 byla registrována jako občanské sdružení.

V roce 2007 přesídlila z Brna na Vysočinu, kde se díky nové základně stala tzv. "Kamennou společností". Její sídlo tak nyní naleznete v obci Cidlina (okr. Třebíč).

Grál doma a v zahraničí

Za tři desítky let její existence prošlo skupinou již několik generací šermířů, kteří byli a jsou absolventy různých šermířských škol a šermířských kurzů (Škola starých bojových umění Magisterium, společnosti Adorea a Merlet). Zkušenosti členové skupiny rovněž sbírali díky dlouhodobé spolupráci s profesionálními šermíři jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

V rozmezí let 1998 - 2008 působila skupina v Německu pod názvem Ritter Gruppe Gral jako "B tým" společnosti Ritter Peter von Habenichts a jako součást německé společnosti Tjoster. Je tak přirozené, že někteří její členové postupem času přešli díky svým kvalitám i do profesionálních uskupení. Vedle dominantního Německa SHŠ Grál vystupovala rovněž v Itálii, Rakousku, Slovensku a Švýcarsku.

Vrchol naší umělecké tvorby

Mezi nejznámější komponovaná představení SHŠ Grál se řadí prvotina "Od Třeboně k Dunaji", humorná pohádka "Z pohádky do pohádky", akční "Šermířská škola", dětský veršovaný "Turnajíček", rytířský kus "O ruku princezny Brunhildy" a vrcholem bylo drama z období třicetileté války "Pod křídly Anděla války".

Členové skupiny se podíleli i na natáčení zahraničních filmových produkcí jako byly tituly Narnie, Borgiové, Knightfall, Jan Žižka nebo Kolo času.

Akce na klíč , bubny a oheň

Skupina se v současnosti prezentuje vlastními šermířskými scénickými představeními pro děti i dospělé, stejně jako je připravena zabezpečit produkce větších historických akcí a firemních teambuildingů a večírků.

Velmi známá je SHŠ Grál rovněž díky své bubenické jednotce, která je součástí mnoha velkých městských oslav, ale vystupuje i samostatně s vlastní pohybovou choreografií. Do portfolia skupiny patří práce a triky s ohněm a oceňována diváky jsou vystoupení pro děti, které se vždy nesou v aktivním a humorném duchu.

Nejen drsná gotika...

I když těžiště zájmu skupiny leží ve 14. - 17. století v historických obdobích známých jako gotika, renesance nebo baroko, nevyhýbá se ani dalším obdobím. A tak jste členy skupiny mohli vidět i jako římské legionáře, gladiátory, piráty, tereziánské vojáky, rokokové kavalíry, rakouské i prvo-republikové četníky, legionáře a prvorepublikové pány a elegantní dámy.

Tým

A kolik nás vlastně je?